Historia

Pani Aldona Flis-Ejfler

Dawno temu

...kwiecień 1991 roku. Taką datą zaczyna się nasza działalność na Politechnice Lubelskiej. Osobami, które sprawiły, że zaistnieliśmy na uczelni były: Prof. Ewa Bojar, Prof. Edward Śpiewla oraz Dyr Bogdan Lebedowicz. Założycielką i pierwszym kierownikiem była Pani Aldona Flis-Ejfler, osoba, która kochała folklor i była zaangażowana w działalność na rzecz popularyzacji polskich tańców wśród młodzieży. Nazywaliśmy się "Krajka", od kolorowych wstążek wpinanych we włosy przez wiejskie dziewczęta.

Nasz pierwszy koncert odbył się 8 maja 1991 r. w Auli im. Podkowy, w ramach dni Politechniki Lubelskiej. Potem posypały się inne występy w kraju i za granicą.

W lutym 1995 r. dzięki staraniom Prof. L. Pawłowskiego, ówczesnego Rektora ds. Nauki, otrzymaliśmy upragnioną własną siedzibę, z salą baletową, prysznicami i garderobą. Nareszcie byliśmy u siebie.

8 lutego 2001 roku odeszła od nas Pani Aldona. Przez mgłę łez pamiętamy pożegnanie przy trumnie. Już nic nie mogło być takie, jak przedtem.

Reaktywacja

...marzec 2004 roku. Po długich rozmowach z władzami uczelni, zapadła decyzja: zespół ma być reaktywowany! Dzięki Rektorowi Józefowi Kuczmaszewskiemu i Prorektorowi Adamowi Wasilewskiemu oraz wielu innym osobom, możemy znowu zaistnieć na scenach uczelni, kraju i świata.

Funkcję choreografa powierzono Hannie Aleksandrowicz, osobie od wielu lat związanej z tańcem ludowym i folklorem. Cały obecny repertuar taneczny to w pełni zasługa jej żmudnej pracy. Wiele godzin poświęca na to, aby złożyć tańce w zgrabny układ choreograficzny tak, aby się podobało i bawiło. Potrafi też wyczarować stroje - zaprojektować, uszyć, poprawić i włączyć wszystkich w te prace. Na pierwszym spotkaniu powiedziała:"Zawsze chciałam uczyć tańca młodzież studencką. Moje marzenie spełniło się!"

W październiku 2005 roku przyjęliśmy nową nazwę "Zespół Pieśni i Tańca", dla podkreślenia, że nie tylko tańczymy, ale też śpiewamy. W swoim repertuarze posiadamy kilkadziesiąt piosenek i przyśpiewek ludowych, biesiadnych i patriotycznych oraz kolęd i pastorałek.

Swoją wznowioną działalność artystyczną zaczęliśmy od zera. Mamy ogromny zapał i swoją pasję. A nasze zamiłowanie do folkloru potrafimy pokazać na scenie, tworząc z muzyki, tańca, śpiewu i barwnych strojów niepowtarzalne widowisko.

Jeżeli istnieje jakaś miara sukcesu, to dla nas jest tym radość i zachwyt, a czasami łzy wzruszenia widziane w oczach publiczności.

Grafika Strony internetowe Paweł Kawka